Sada golfových holí - 5 technických tipů důležitých pro nákup

Výběr golfových holý nebo golfové sady není oříškem jen pro začátečníky. Při výběru golfových holí platí hned několik pravidel, které je třeba pečlivě dodržovat. Ať už si vybíráte své první hole, nebo jste zkušený golfista a chcete si s novým vybavením zlepšit své výsledky, podívejte se na následujících pár rad.

1. Zapomeňte na reklamy

Nedejte na to, která reklama momentálně běží v televizi. Profesionálové se svých zkušeností dobře vědí, že ani to, co se propaguje, nebo na první pohled vypadá jako nejlepší, ve skutečnosti vždy to nejlepší být nemusí. Zkuste sledovat čísla. Ono totiž v podstatě nezáleží na výběru značky, protože je v nich minimální kvalitativní rozdíl. Doporučit můžeme třeba Titleist, Mizuno, Callaway, Srixon, ale i Cobra nebo Ping.

2. Sledujte tvrdost shaftu

Dejte si pozor na tvrdost kovové násady neboli shaftu. Příliš tvrdý shaft může zkrátit rány a příliš měkký zapříčiní nepřesné údery. Najděte obchod se zařízením Track Man či Flight Scope. Nechte si změřit rychlost švihu, trajektorii letu, rotaci míče a přesnou vzdálenost. Podle údajů si nechte doporučit ideální tvrdost shaftů. Vezměte s sebou golfového trenéra nebo zkušenějšího hráče.

Základní hodnoty pro výběr shaftu u driveru:

3. Zohledněte velikost těžiště

Důležitým faktorem je velikost těžiště. Třeba na takzvané žiletky neboli Blade Clubs, už musíte umět trefovat míč zcela čistě na středu hole, protože těžiště je malé a náročné na přesné údery. Golfové hole vám neodpustí sebemenší chybu.

Pro začátečníky a amatérské hráče jsou ideální golfové hole s Cavity Back neboli s vybráním na zadní straně patky hole, díky čemuž má hůl větší těžiště, usnadní vám úder a odpustí drobné chyby. Díky skvělé technologii i hole Cavity Back používají špičkoví golfisté. Například profesionální golfista PGA Tour Fred Couples hraje s holemi Bridgestone J15 irons, které mají přesně takové vybrání.

4. Správný výběr velikosti gripu

Podmínkou pro vhodný výběr golfových holí a celých sad je také správná tloušťka gripu. Někomu vyhovují ty standardní, jiní ale potřebují mnohem tlustší. Odborný personál, trenér nebo profesionální hráč golfu vám bude umět změřit délku prstů a dlaně od zápěstí až po prostředníček a podle toho vybere ideálně tlustý grip. Správnou tloušťkou gripu totiž můžete vhodně korigovat rotaci ran. Příliš tenký grip spěje k tendenci hrát rány točící se do leva a příliš tlustý grip doprava.

Základní velikosti gripu podle délky ruky od zápěstí po prostředníček (1 inch = 2,53 cm):

5. Správný set golfových holí

Pokud si koupíte set či půlset, nebude vám v bagu nic chybět. Sady vyhovují začátečníkům, kteří nemají svůj vytříbený specifický herní styl a golfovou strategii. Většinou obsahuje 1 až 3 dřeva, 3 až 6 želez, 1 až 2 wedge a 1 putter, záleží na tom, zda jde o půlset či celou sadu. Sety bývají levnější než jednotlivé hole. Někdy se sdají vybírat i hole do setu. Prověřte si u golfové sety, zda vám hole sednou do ruky.

Online sportovní sázky v Polsku: je to v roce 2023 legální

Polsko, patří mezi evropské země, které mají relativně vysoké restrikce ohledně sázek online, a to zejména z pohledu hazardních her a vybraných sportovních sázek

Hedging, middling, shopping aneb Vysvětlení tradičních sázkařských metod

Ačkoliv je online sázení populární už skoro dvě dekády, v poslední době k sobě láká stále více nováčků, kteří se mohou v záplavě pojmů a strategií cítit ztracení.

Oblečení na motocykl: Styl i ochrana

Existuje spousta různých životních stylů. Jedním z nejvýraznějších a na první pohled lehce rozeznatelných je bezpochyby motocyklismus.