Jak na fotovoltaiku - kvalitní projektová dokumentace je základ

Stoupající ceny energií spolu se stále většími ohledy na životní prostředí nutí majitele rodinných a bytových domů, ale také malé i velké firmy, hledat levnější a udržitelnější zdroje elektrické energie. Fotovoltaika je jasná volba. Solární parky rostou jako houby po dešti. Fotovoltaické panely vidíme stále častěji také na střechách a fasádách rodinných domů.

Na první pohled to vypadá jednoduše. Nainstalujete solární panely a slunce vyrábí elektrickou energii zdarma. Jak už to bývá, nic není tak jednoduché, jak se to může zdát na první pohled. Správně projektovaná fotovoltaická elektrárna (FVE) může opravdu znamenat značné úspory pro váš rozpočet. Klíčem k úspěchu je ovšem kvalitní projektová dokumentace FVE. Pokud projekt nevychází už od samého začátku z kvalitní technické dokumentace, může se stát, že namísto kýžených úspor čeká majitele spousta starostí s malou efektivitou, vysoké náklady na provoz a údržbu a v konečném důsledku rozčarování při pohledu na bilanci skutečných úspor, které zdaleka nemusí splňovat původní očekávání.

To platí nejen v případě fotovoltaiky pro firmy, které instalují solární panely o velkém výkonu pro své provozy, ale i pro FVE na rodinných a bytových domech. I v případě menších instalací je totiž potřeba kvalifikovaně vyhodnotit potřebný výkon solárních panelů, průřezy vodičů, řešení hromosvodu a další náležitosti. O to všechno se autorizovaný projektant postará.

S boomem solárních elektráren nastal i boom firem, které se vám budou snažit prodat zdánlivě nejvýhodnější řešení. Pamatujte na to, že zkušený autorizovaný projektant elektro je nestranným odborníkem, který vám pomůže na vaší cestě za skutečnými úsporami a větší energetickou nezávislostí.